Україна чекала на цих залізних птахів майже два роки. Союзники спочатку навідріз відмахувалися від перспективи постачання нам F-16, мовляв, побоювалися ескалації конфлікту з рф. Затим довго вагалися, аж потім, коли вже питання вийшло на фінішну пряму, на заваді стала мова – пілоти мусили досконало освоїти англійську. Проте професійне навчання українських льотчиків неодноразово високо оцінювали їхні іноземні колеги.
Поки що, як стверджує видання The Economist, Україна отримала 10 винищувачів F-16. А до кінця року їх кількість зросте до 20. Всього ж Україна зможе розраховувати на 79 цих сучасних винищувачів.
Вплив на хід війни
На жаль, наразі складно оцінити, як вплине на перебіг бойових дій поява кількох F-16. А от пріоритетними цілями для ворога вони безперечно стануть. Декотрі експерти стверджують, що попервах ці літаки будуть виконувати бойові завдання під надійним фаховим «крилом» союзників, які вже забезпечують захист неба над чорноморською зоною. Крім того, нашим льотчикам буде надаватися повна картина ситуації по ворожих цілях та загрозах для самих літаків, адже наявна у союзників розвідувальна база та методи відстеження дозволять ефективніше впоратися нашим новим винищувачам з поставленими завданнями та уникнути збиття.
Найімовірніше, що F-16 Україна почне використовувати як засіб протиповітряної оборони, адже вони здатні збивати і літаки, і ракети, і дрони. Тобто літаки будуть працювати над заходом і центром нашої держави як засоби ППО, вважає військовий експерт Олександр Мусієнко.
Поступово літаки перейдуть до виконання завдань з уражень наземних об’єктів російського ворога, адже для F-16 Україна має отримати й відповідне озброєння, наприклад, авіаційні GPS-бомби JDAM або ж швидкісні протирадарні ракети HARM, які здатні осліпити російські системи ППО.
Про конкретні цілі для літаків поки що не говорять, але аналітики прогнозують, що F-16 можуть бути використані в Україні для:
* інтеграції в існуючу систему ППО (збитих ракет буде ще більше);
* захисту критично важливої інфраструктури (разом із додатковими Patriots);
* підтримки наземних операцій;
* проведення розвідувальних місій.
У реальних бойових умовах надані Україні винищувачі F-16 матимуть приблизний паритет із російськими перехоплювачами МіГ-31БМ.
Пріоритетними для F-16 на землі будуть командні пункти ворога, склади боєприпасів та палива, радіолокаційні станції, мости та інші елементи інфраструктури, бронетехніка (танки, БМП, БТР), артилерійські установки.
Як би там не було, але Україна вже має літаки, які можуть практично на рівних воювати з ворогом і які посилять систему ППО.
А це означає, що підтримки з повітря російської армії буде менше, поменшає пусків КАБів та тих, хто їх запускає. Крім того, зросте кількість збитих повітряних цілей росії, побільшає знищених штабів та складів, під надійнішим захистом буде українська енергетична та критична інфраструктура.
З історії техніки
Одномісний літак F-16A вперше піднявся в повітря в грудні 1976 року. F-16 Військово-повітряні сили (ВПС) США отримали 1981 року, проте з того часу пройшли низку серйозних програм модернізації в системах управління та відображення інформації в кабіні пілота, що призвело до створення літаків F-16C і F-16D, які є одно- і двомісними аналогами F-16A/B.
Винищувач F-16 четвертого покоління розробили в американській компанії General Dynamics для Військово-повітряних сил США. Літаки F-16 збудували в рамках угоди про створення консорціуму між США й чотирма країнами НАТО: Бельгією, Данією, Нідерландами та Норвегією. Винищувачі F-16 консорціуму збираються з компонентів, вироблених у всіх п’яти країнах. Бельгія також забезпечує остаточне складання двигуна F100, який використовується в європейських F-16. На сьогодні ці літаки стоять на сторожі неба понад двох десятків країн.
Що може цей літак?
Винищувач F-16 має високу маневреність і добре зарекомендував себе в повітряних боях і атаках класу «повітря-поверхня».
Як зазначають ВПС США, у повітряних боях маневреність і бойовий радіус F-16 (відстань, на яку він може пролетіти для вступу в повітряний бій, перебування в ньому, ведення бою і повернення) вигідно обходять інші винищувачі, які становлять потенційну загрозу.
F-16 може знаходити цілі за будь-яких погодних умов і виявляти літаки на малих висотах, в умовах радіолокаційних перешкод.
F-16 доволі легкий та дешевий в обслуговуванні. Особливо, якщо порівнювати його з найпотужнішим літаком США F-15E Strike Eagle. Вартість однієї льотної години сучасної версії F-16 становить 8 000-15 000 доларів.
У винищувачі встановлений лише один двигун. Попри це, літак може виконувати практично всі завдання в повітрі: від боїв до високоточного бомбардування.
Характеристики винищувача F-16
Залежно від модифікації винищувача деякі характеристики можуть відрізнятися:
довжина — 15,03 м;
висота — 5,09 м;
розмах крила — 9,45 м (з ракетами — 10 м);
маса з двигуном — від 8 910 кг до 9 466 кг;
максимальна швидкість — 2 120 км/год. на висоті 12 200 м;
екіпаж — 1 особа (у деяких модифікаціях — 2).
Чим може стріляти:
20-мм шестиствольна гармата (боєзапас — 511 снарядів);
ракети повітря-повітря;
ракети повітря-поверхня;
кориговані бомби;
кориговані касетні бомби;
вільнопадаючі бомби.
До речі, багатоцільові винищувачі F-16, які вже перебувають на озброєнні України, оснащені новітніми системами раннього попередження про ракетний напад. Вони забезпечують життєво важливе вдосконалення комплексу самозахисту літаків. Датчики дозволяють завчасно виявляти ракети та реагувати на загрозу, до прикладу, випускати теплові пастки, щоб збити з курсу ворожі ракети.
Військовий експерт Олександр Мусієнко дуже сподівається, що Захід, зрештою, дозволить застосовувати літаки F-16 для ударів по території росії. Принаймні проти цього не заперечують Нідерланди й Данія. «Але тут питання в ракетах, адже вони американські, а США досі не дали дозволу бити своїми ракетами по військових цілях вглиб рф. Але я щиро сподіваюся, що наші партнери дадуть нам таке право, тому що воно дуже необхідне. Про це неодноразово говорив Президент України. Нам потрібно мати змогу завдавати ударів по тилу ворога, знищувати його військові об’єкти», – каже експерт.
Як би там не було, але Україна все ж отримала те, що ще зовсім нещодавно світ вважав неможливим та недосяжним. І щоразу, долаючи одне табу за іншим, ми таки здолаємо ворога. Проте, на жаль, ціною цих поступок від союзників будуть наша земля, наші міста і села та життя тисяч українців.