Верховна Рада України ще влітку минулого року ухвалила закон, який скасовує перехід на літній та зимовий час в Україні. Проте Президент Володимир Зеленський не підписав його, тому він не набрав чинності. Якщо він не підпише цей документ до 30 березні, то ми знову перейдемо на літній час. Якби ж закон був підписаний, Україна цього року залишилася б на постійному зимовому часі. Як зазначають експерти, саме зимовий час є природним для України та відповідає її географічному положенню. Вважається, що переведення годинників допомагає ефективніше використовувати світловий день протягом року, оптимізувати робочі години відповідно до цього періоду, зменшити витрати на опалення та заощадити електроенергію.
Слід врахувати, що більшість електронних приладів (смартгодинники, смартфони, комп’ютери, ноутбуки, планшети) перейдуть на літній час автоматично. А ось механічні годинники і старі моделі мобільних телефонів потрібно налаштовувати вручну.
Для економії свічок
Ідею переведення годинників на літній час 1784 року висунув Бенджамін Франклін, посол США у Франції, задля економії свічок. Першою країною, яка офіційно запровадила літній час, стала Німеччина. Сталося це 1916 року через нестачу ресурсів під час Першої світової війни. Згодом ця практика поширилася і на Сполучені Штати та понад 100 інших держав. В Україні в період Української Народної Республіки годинники перевели вперше 16 лютого 1918 року, коли був запроваджений середньоєвропейський час. Але щорічне переведення годинників на українських територіях почалось з 1981 року, коли наша країна перебувала у складі СРСР. В незалежній Україні перехід на літній час був затверджений постановою Кабінету Міністрів від 13 травня 1996 року.
Думки українців розділилися
Разом з тим, така практика створює багато незручностей для залізничників та авіадиспетчерів, які мусять двічі на рік змінювати розклад рейсів. А деякі медики говорять про негативний вплив цієї традиції на біологічні ритми та здоров’я людей. «Після переведення годинникових стрілок у громадян погіршується самопочуття, знижується працездатність, спостерігається значне загострення хронічних хвороб», – писав голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук у пояснювальній записці до свого законопроєкту про відміну літнього часу. Проте єдиної думки, який час залишити – зимовий чи літній – в українців немає. Через зимовий час влітку буде рано світати. У липні сонце у частині країни сходитиме о 2.52 ночі, а заходитиме о 19.12. «Для українців це означає, що цілих пів року в Україні буде на годину швидше наставати ніч», – такої думки політична діячка, а нині військова Тетяна Чорновіл. Показово, що детального аналізу впливу переведення годинників на здоров’я та економіку в Україні науковці досі не представили.
Як свідчать соцопитування, українці також не можуть дійти спільної думки щодо цього питання. Згідно з результатами дослідження соціологічної групи «Рейтинг», 39% українців виступають проти скасування переведення годинників, а ще 7% вагаються з відповіддю на це запитання. 17% пропонують відмовитись від літнього часу, а 25% – від зимового. Проти скасування переведення годинників на зимовий і літній час була створена петиція, яка набрала необхідні 25 тисяч голосів.
Станом на 2025 рік перехід на літній час відбувається в більших частинах Європи, Північної Америки. Годинники зокрема переводять у країнах ЄС, Великій Британії, Сполучених Штатах (окрім Аризони, Гаваїв), у більшій частині Канади, Австралії, Новій Зеландії, Чилі, Єгипті та Лівані. Водночас у більшості країн Африки, Азії та Південної Америки переходу на літній час немає.