Знижений тиск (гіпотонія) – неприємна проблема, і цей стан може виникати в будь-якому віці. На відміну від високого тиску, знижений зазвичай не є небезпечним для життя. Проте, якщо низький тиск виникає часто, то він може бути симптомом серйозних недуг, зокрема мова про серцеву недостатність, виразку шлунка та інші. А ще гіпотонія може стати причиною розвитку стенокардії і атерокардіосклерозу. Тому часте зниження тиску – це достатній привід звернутися до лікаря.
Симптомами захворювання є запаморочення, головний біль (найчастіше – у скронях і потилиці), млявість, сильна слабкість, а також утруднення дихання та задишка. У важких випадках про низький тиск сигналізують потемніння в очах і непритомність.
Щоб з’ясувати, чи показники тиску у нормі, слід скористатися тонометром. Значення нижче 100/60 мм рт. ст. помітно погіршують самопочуття.
Коли низький тиск – симптоматичне явище, і підняти його потрібно вдома, то можна скористатися кількома безпечними способами.
Випити чашку кави. Цей напій може підвищити тиск і поліпшити самопочуття. Якщо немає кави, можна взяти на озброєння міцний чай. Проте, якщо подібні напої є частими у раціоні, то впоратися з проблемою вони згодом не зможуть – через те, що організм поступово звикає до кофеїну.
З’їсти щось солоне. Річ у тім, що сіль здатна швидко підвищувати тиск, тому гіпертонікам солоне протипоказане. А ось для гіпотоніків цей продукт може стати справжнім порятунком. При падінні тиску можна з’їсти солоний огірок чи шматок оселедця. Проте зловживати подібною їжею на постійній основі не варто, особливо літнім людям.
Збільшити тиск у ногах. Для цього треба надягнути на ноги щільні колготки або спеціальні компресійні панчохи. Таким чином можна перегнати кров з ніг у верхню частину тіла і тим самим підвищити загальний тиск.
Випити води. Склянка чи дві негазованої води, спожитої протягом короткого часу, здатна збільшити тиск крові на стінки судин, а отже й підвищити тиск.
Норми показників тиску
120/80 – загальноприйняті показники нормального тиску. Проте для кожного віку є свої норми.
Показники тиску дитини у віці до року
Дівчатка – 95/65 мм ртутного стовпчика.
Хлопчики – 96/66 мм ртутного стовпчика.
У віці 10 років
Дівчатка – 103/70 мм ртутного стовпчика.
Хлопці – 103/69 мм ртутного стовпчика.
У віці 20 років
Дівчата – 116/72 мм ртутного стовпчика.
Хлопці – 123/76 мм ртутного стовпчика.
У віці до 30 років
Жінки – 120/75 мм ртутного стовпчика.
Чоловіки – 126-79 мм ртутного стовпчика.
У людей, які досягли середнього віку
Жінки – 127/80 мм ртутного стовпчика.
Чоловіки – 129/81 мм ртутного стовпчика.
Для 50-річних
Жінки – 137/84 мм ртутного стовпчика.
Чоловіки – 135/83 мм ртутного стовпчика.
Проте, якщо людина страждає на гіпертонію (підвищений тиск), то ці показники можуть бути більшими.