Поліноз – алергічне захворювання, викликане рослинним пилком. Воно має сезонний характер
Весняне цвітіння дерев не лише тішить око й сповнює, здається, аж цілющими ароматами, а й, на жаль, у схильних до алергій людей викликає чималий дискомфорт. Про сезонну алергію, способи її уникнення, а також профілактику розповіла сімейна лікарка Вікторія Фурман.
– Вікторіє Миколаївно, чому власне трапляються так звані сезонні алергії?
– Сезонна алергія, або поліноз – це алергічне захворювання, яке викликане рослинним пилком і характеризується гострими запальними змінами слизової оболонки дихальних шляхів та очей. Захворювання характерне вираженою сезонністю. В Україні є три такі сезони – періоди цвітіння. Весняний – з початку березня до середини травня – пов’язаний здебільшого з цвітінням дерев: вільхи, берези, ліщини, дуба, ясеню, граба, бузку. Літній – із середини травня до кінця липня, викликаний пилком лугових та злакових трав: тимофіївки, грястиці, лихоцвіту, пирію, пшениці, жита, вівса, кукурудзи, кульбаби. Літньо-осінній – з середини липня до жовтня, зумовлений цвітінням бур’янів: полину, лободи, подорожника, кропиви, амброзії. Отже, алергія влітку часто викликається пилком трав і бур’янів. Навесні – зазвичай пов’язана з цвітінням дерев і чагарників. Однією з найпоширеніших у цей період є алергія на пилок берези. Пилок дерев і чагарників розноситься вітром на великі відстані, що збільшує його вплив навіть далеко від джерела цвітіння.
– А які причини виникнення алергії на пилок та цвітіння?
– Схильність до алергій часто передається спадково. Якщо один або обоє батьків мають алергію на цвітіння дерев, ймовірність розвитку алергії у дитини збільшується. Частий або тривалий контакт з пилком може призвести до підвищеної чутливості імунної системи до цього алергену. Імунна система помилково сприймає пилок як шкідливу речовину і виробляє антитіла. Це своєю чергою призводить до вивільнення гістамінів та інших хімічних речовин, що викликають симптоми алергії.
– Які основні симптоми алергії?
– Нежить (алергічний риніт), чхання, свербіж в носі, горлі, очах та вухах, червоні очі та сльозотеча (алергічний кон’юнктивіт). Кашель: сухий, викликаний подразненням горла. Задишка та хрипи: утруднене дихання, особливо при алергічній астмі. Втома та слабкість: загальна втома, зниження працездатності. А також: біль у горлі або подразнення, головний біль, темні кола або набряк під очима.
– Як не сплутати алергію зі звичайним нежитем?
– Існує кілька ключових відмінностей. Алергічний нежить триває кілька тижнів або місяців. Він супроводжується частим чханням, свербіжем в носі, очах, горлі та вухах. Виділення з носа прозорі та водянисті. Алергічний кон’юнктивіт характерний почервонінням очей, сльозотечою, свербежем. До того ж алергія з’являється в певні пори року. Звичайний нежить триває зазвичай тиждень-два. Чхання при ньому менш часте та серійне. Свербіж притаманний рідко або відсутній. Виділення з носа спочатку прозорі, з часом стають густими, жовтими або зеленими. Очі рідко уражені, можуть бути трохи червоними або сльозитися через загальний стан. Можливий біль у горлі, кашель, підвищена температура, м’язові болі.
– Що порекомендуєте щодо профілактики загострення?
– У сезон цвітіння обмежити перебування на повітрі, не відчиняти вікна у машині. Після приходу з вулиці обов’язково мити руки й очі водою, носа – сольовими розчинами або ще краще – приймати душ з миттям волосся. Відчинені вікна слід завішувати вологими простирадлами, щоб стримувати пил, пилок. Щоденно проводити вологе прибирання вдома. Виключити з раціону продукти, куди може входити пилок чи інші частини відповідних рослин. Носити сонцезахисні окуляри. Слід максимально відмовитись від використання хімічних засобів в побуті.
– Що робити, коли починається алергія?
– Змінімізувати перебування на вулиці. Дотримуватися уже перерахованого. Ну і, зрозуміло, потрібно звернутись до лікаря, а не самостійно приймати протиалергійні ліки. Лікар, який поставив попередній діагноз, скеровує до алерголога для специфічного обстеження, метою якого є не лише підтвердження попередньо виставленого діагнозу, але і виявлення конкретного специфічного алергену, який викликав поліноз. Першочергове лікування в період цвітіння полягає у зменшенні симптомів алергії. Основне ж лікування хворих на поліноз проводиться у стадії ремісії.
– А якщо не лікувати алергію?
– Можуть розвинутися хронічні симптоми сезонної алергії: тривалий нежить, чхання, свербіж та сльозотеча. Серед ускладнень: синусит (запалення придаткових пазух носа), отит (запалення середнього вуха). До того ж алергічний риніт може призвести до розвитку бронхіальної астми. Можливе посилення або поява нових алергічних реакцій на інші подразники.