Про те, які симптоми вказують на негаразди із жовчним міхуром, які захворювання міхура діагностують найчастіше, як їх лікують та що робити, щоб жовчний працював безперебійно, розмовляємо з лікаркою-гастроентерологинею Тетяною Гетманчук.
– Тетяно Миколаївно, розкажіть, які функції жовчного міхура в організмі людини.
– Жовчний міхур є важливою частиною травної системи. Основна його функція – зберігання та виділення жовчі, яку виробляє печінка. Жовч – незамінний травний секрет, що є сумішшю холестерину, білірубіну та солей жовчних кислот. Вона допомагає перетравлювати харчові жири, сприяє засвоєнню жиророзчинних вітамінів, стимулює активність ферментів підшлункової залози та кишківника.
– Які захворювання жовчного міхура найчастіше діагностують?
– Найпоширеніше захворювання – камені у жовчному міхурі. Доволі розповсюджені захворювання – гострий та хронічний холецистити – запалення жовчного міхура. Серед інших захворювань – функціональні розлади жовчного міхура (це наявність симптомів за відсутності каменів, запалення або новоутворення в органі), поліпи. Рак жовчного міхура трапляється досить рідко.
– Які симптоми вказують на порушення роботи жовчного міхура ?
– Проблеми з жовчним міхуром проявляються болем у верхній правій або у правій частині живота. Біль може віддавати у праве плече або спину, посилюється після прийому жирної їжі. Крім того, відчувається гіркота у роті, може бути нудота, блювота, здуття живота, розлади стільця, пожовтіння шкіри та білків очей, лихоманка.
– Чому утворюється каміння?
– Причини утворення каменів у жовчному міхурі полягають у застої жовчі та порушенні обміну речовин, що призводить до збільшення вмісту у жовчі холестерину, пігментних кришталів та солей кальцію.
– Що сприяє цьому?
– Тут можна виділити модифіковані і немодифіковані причини. До перших належить: захворювання підшлункової залози, жовчних шляхів, кишківника; приймання деяких медикаментів, зокрема оральних контрацептивів; вагітність; ожиріння; режим харчування (нерегулярне харчування, надмірне вживання жирної та смаженої їжі, переїдання, дотримання низькокалорійної дієти, голодування); малорухливий спосіб життя без достатньої фізичної активності, сидяча робота; підвищений рівень холестерину. Немодифіковані причини – це похилий вік, стать, спадковість – якщо хтось з кровних родичів мав проблеми із жовчним міхуром, то велика ймовірність, особливо для жінок, розвитку хвороби. Також має значення етнічність – європейці від захворювань жовчного міхура страждають частіше.
– Чи має значення стрес, у якому ми усі живемо через війну?
– Хронічний стрес також має негативний вплив на роботу жовчного міхура. Тут ми отримуємо усі «принади» від дії кортизону, адреналіну, норадреналіну. При цьому знижується моторика шлунка та тонкої кишки, зменшується продукція травних ферментів, бо організм акумулює енергію для забезпечення нормального функціонування життєво важливих органів. А травна система відходить на другий план.
– У яких випадках необхідна операція?
– Лікування призначається у кожному випадку індивідуально. Показом до операції з видалення жовчного міхура є жовчнокам’яна хвороба з нападами коліки – коли каміння порушує роботу жовчовивідних шляхів. У деяких випадках операцію рекомендують при гострому холециститі, при інших станах, які призводять до ускладнень.
– Після видалення жовчного міхура доведеться змінити стиль життя і харчування?
– Жовчний міхур допомагає перетравлювати жирну їжу, тому одразу після його видалення слід суттєво обмежити вживання смаженого та жирноого. Після операції жирові калорії, отримувані з жирів, мають становити менше 30 відсотків добової калорійності. Зміни транспорту жовчі після хірургічного втручання впливає на стан мікрообігу кишківника. Це може проявлятися здуттям живота, порушенням моторики кишківника, діареєю або її чергуванням із закрепами. Слід поступово вводити у раціон продукти, які містять велику кількість харчових волокон – овочів, фруктів, ягід, цільнозернових продуктів, бобових, горіхів. Варто аналізувати, які з них краще перетравлюються, і уникати тих, що провокують кишкові розлади.
– Що потрібно робити, щоб жовчний міхур працював без збоїв?
– Слід раціонально харчуватися, у щоденному меню має бути достатня кількість клітковини, жирів, продуктів, багатих на вітамін С. А ось жирні, смажені чи копчені страви слід обмежити. Харчуватися потрібно регулярно, але уникати переїдання. Важливо контролювати свою вагу, адже чим більша вага, тим вищий ризик утворення каменів. Будьте фізично активними. Регулярна фізична активність сприяє зниженню ризику розвитку хвороб жовчного міхура та збереженню оптимальної функції органа. Пийте достатню кількість води, оскільки гідратація сприяє розведенню жовчі та запобігає її загущенню. Обмежте споживання алкоголю. Збільшити ризик утворення каменів може куріння, тому краще відмовитися від цієї шкідливої звички.