Різдво – одне з найулюбленіших та найочікуваніших свят. Святвечір, або Святий Вечір — традиційна святкова вечеря напередодні Різдва Христового. За традицією, на вечерю готують лише пісні страви і намагаються, щоб їх було 12 – за кількістю апостолів та місяців у році. Хоч священники кажуть, що це не обов’язково, проте такою є багатовікова традиція. Кожна страва цієї вечері має свій символ для українського народу.
Головна українська традиція на Різдво — ставити на покуті дідух, що символізує вшанування духів пращурів. Біля нього ставлять узвар та кутю.
Найголовніша з 12 страв на Святвечір – кутя. З неї починається трапеза. Зерно є символом вічного життя, багатства, достатку. Мед означає Боже слово, чистоту, християнську віру. Мак символізує невинно пролиту кров, мучеництво, а також є символом достатку. Взагалі в українського народу кутя була символом єднання світу живих зі світом мертвих.
Другим за популярністю на столі з 12 страв на Святу вечерю вважається узвар. Він символізує нове життя, народження, яке було дароване людині Богом.
Обов’язково на Святвечір готують пісний борщ. До нього додають лише овочі та заздалегідь заквашений квас з буряка. Саме тому страва виходить насиченою та має темно-червоний колір. Борщ в українській традиції вважався символом крові невинних дітей, яких цар Ірод убив в Вифлеємі.
В українців ще одна популярна страва на Святвечір – капусняк. Готують його з квашеної капусти (як символу простоти, міцності і єдності навколо Ісуса Христа).
Карачун, калач або хліб – наші предки називали його символом смерті та подальшого воскресіння. Пояснювалося це тим, що зерно спочатку сіють у землю, де воно «помирає», а потім проростає та дає плоди (ніби «воскресаючи»).
Риба — особливий символ християн. Три переплетені рибини або рибина з трьома головами є символом Святої Трійці в багатьох народів. Тому в списку 12 страв на Святий вечір вона завжди присутня.
Голубці з пшоном – назва цієї страви співзвучна з «голубом», який вважається символом Святого Духа, що несе до людей Божу любов. В усьому світі цей птах символізує мир, дружелюбність і спокій.
Пампушки вважаються символом святих, які увірували в Ісуса Христа і отримали вічне життя на небі. Простий же народ бачив в пампушці символ щастя, достатку та радості, які шукає кожен в різдвяні свята.
Здавна вареники були символами ситості та достатку. Також наші пращури часто говорили, що Господь подарував людині можливість жити на Землі «як вареник в маслі», що означало — дуже добре.
Страви на Святвечір
Пісні медові кекси: 250 мл води, 2 ст. л. меду, 0,5 скл. цукру, 0,5 скл. олії, 2 скл. борошна, 1,5 ч. л. соди, дрібка солі, родзинки, гіркий шоколад, солодка кокосова стружка. Закип’ятити воду, трохи остудити, вилити в миску. Додати мед, цукор, дрібку солі й олію, перемішати. Борошно просіяти, змішати з содою, додати до маси з водою і перемішати. Додати в тісто родзинки або інші сухофрукти. Розлити тісто у форми, приблизно на 2/3 висоти, бо кекси піднімуться. Випікати в розігрітій до 200 градусів духовці близько 10-20 хвилин. На водяній бані розтопити половину плитки гіркого шоколаду з невеликою кількістю води. Перемішати. Готові кекси занурити в шоколадну помадку і посипати кокосовою стружкою. Креплики (пісні різдвяні вареники) з оселедцем: 2 скл. борошна, 0,5 скл. води, цибулина, 200 г оселедця, ст. л. олії, сіль, перець. Цибулю дрібно нарізати, обсмажити на олії 3-4 хвилини. Оселедець очистити від кісток і дрібно нарізати. Змішати цибулю з оселедцем. Для тіста просіяти борошно гіркою, додати трохи солі і зробити поглиблення посередині. Влити теплу воду і замісити еластичне тісто. Тісто тонко розкачати і за допомогою склянки вирізати однакові кружечки. Креплики роблять невеликими за розміром, майже як пельмені. Наповнити тісто начинкою з оселедця і зліпити вареники. Варити в окропі 4-5 хвилин.