Борщ з вишнями
300 г м’яса, 6-7 картоплин, 2 цибулини, 0,5 буряка, 0,5 капустини, 2 ст. л. томатної пасти, скл. вишень без кісточок (свіжих або консервованих), 2-3 ст. л. олії, 2-4 зубчики часнику.
М’ясо покласти в каструлю з вогнем і поставити на невеликий вогонь. Варити до готовності м’яса, знімаючи піну. У бульйон для аромату можна додати селеру або чищену моркву. Цибулину нарізати дрібними кубиками і обсмажити до золотавого кольору. Натерти моркву і буряк, обсмажити разом з цибулею. Додати в сковорідку томатну пасту, посолити і поперчити. Тушкувати на середньому вогні під кришкою 7-10 хвилин. Процідити бульйон і знову поставити на вогонь. Викласти у нього нарізану картоплю і засмажку. Варити 20 хвилин. Додати нарізане м’ясо, поперчити і посолити, варити ще 5 хвилин. Наприкінці додати нашатковану капусту і вишні. Варити борщ ще 5 хвилин. Залишити настоятися під кришкою на 30 хвилин.
Куліш пшоняний
100 г пшона, цибулина, 200 г шпику, 1,5 л бульйону, перець чорний горошком, 2 лаврові листки, зелень, сіль.
У бульйон (м’ясний чи овочевий), що кипить, або просто в окріп покласти лаврові листки, пшоно і варити майже до готовності. Заправити дрібно нарізаною цибулею, підсмаженою на салі, посолити, додати спеції й варити 3-5 хвилин. Перед подаванням посипати дрібно нарізаною зеленню петрушки і кропу.
Підколочена юшка
300 г свинини, 0,5 цибулини, 50 г сушених грибів, 5 ст. л. борошна, 0,5 ч. л. солі, 2 лаврові листки, перець.
Сушені гриби залити водою та довести до кипіння. Воду злити, а гриби промити проточною водою. Залити їх л води і знову поставити на вогонь. М’ясо нарізати маленькими кубиками або смужками. Покласти м’ясо у глибоку сковорідку, посолити, поперчити. Смажити до насиченої скоринки. Коли грибна юшка почне кипіти, перекласти в каструлю м’ясо. Приготувати заправку. Цибулю подрібнити і обсмажити до золотавого кольору на тій сковорідці, в якій готувалося м’ясо. Додати цибулю до юшки разом з лавровими листками. Варити під кришкою на повільному вогні. У сковорідку всипати борошно, помішуючи, обсмажити його до золотавого кольору. Потроху влити до борошна трішки окропу, перемішуючи інгредієнти. Борошно з водою має утворити консистенцію сметани. Коли грибна юшка закипить, додати обсмажене борошно, але робити це в декілька етапів. В цей момент потрібно забрати лаврове листя. Ретельно перемішати страву, щоб повністю розчинити борошно. Тоді ще раз довести до кипіння.
Зіньківська ковбаса
1,4 кг свинини (лопатка або задня частина), 75 г часнику, ч. л. меленого чорного перцю, 3 лаврові листки, 100 мл холодної води, 200 мл свинячої крові, 2 м свинячих кишок, 100 г соломи лугової, тріска з фруктових дерев.
Свинину очистити від зайвих плівок, прожилок та жиру, нарізати однаковими шматочками розміром приблизно см. Лаврові листки подрібніть або використовувати мелені спеції. Часник дрібно нарізати. Ретельно вимішати м’ясо з часником, лавровими листками, сіллю, чорним перцем та холодною водою. Кишки ретельно промити. Начинити їх м’ясною основою за допомогою насадки на м’ясорубку чи вручну. Начиняти туго, але обережно, щоб оболонки не розірвались, приблизна довжина ковбаси має бути до 50-60 см. Застелити пергаментним папером деко та викласти ковбасу, поряд покласти трохи трісок з плодових дерев. Саме завдяки дереву ковбаса матиме приємний аромат. Випікати 1,5 години за температури у 180 градусів. Через 10 хвилин випікання змастити ковбасу свинячою кров’ю та продовжувати готувати. Повторити процес змащування кров’ю ще двічі. Розподілити сіно на металевій таці, а зверху викласти гарячу ковбасу. Щойно вона охолоне, можна подавати до столу.
Начинка
4 скл. борошна, сода, олія, куряче м’ясо, свинина, 5-6 яєць, перець, сіль.
Для пляцка замісити тісто як на вареники, але додати в нього дрібку соди. Спекти його на сковорідці, він має бути завтовшки 3-4 см. Готовий пляцок порізати на кубики приблизно 0,5 см, посушити і подрібнити на сухарі. Курку і шматочок свинини відварити, приготувати міцний бульйон. М’ясо відділити від кісток і нарізати кубиками по 3-4 см. Перемішати із сухарями. Вбити в суміш яйця, додати сіль, чорний мелений перець. Усе залити бульйоном. Суміш має повністю увібрати рідину. Все ретельно перемішати. Викласти у форму. Запікати близько 40 хвилин.
Лежні
6 середніх картоплин, 200 г капусти (100 квашеної та 100 свіжої), 4 середні цибулини, 4 яйця, 60 г свинячого сала або бекону, 3-4 ст. л. борошна, сіль та чорний перець, вершкове масло (для змащування форми), сметана для подачі.
Картоплю нарізати великими кубиками. Покласти в каструлю і залити водою так, щоб вона покрила овочі, посолити і варити до повної готовності — приблизно 20-25 хвилин. Зі звареної картоплі приготувати пюре. Додати сирі яйця, борошно та добре перемішати. Покласти подрібнену капусту в сковорідку з товстим дном. Поставити на повільний вогонь, накрити кришкою і тушкувати, періодично помішуючи, 20-25 хвилин, поки капуста не стане м’якою. Цибулю дрібно нарізати. Сало нарізати шматочками і приготувати шкварки на гарячій сковорідці. Додати цибулю і смажити до золотавості. Перекласти цибулю і шкварки в сковорідку з капустою. Посолити, перемішати. На робочій поверхні розстелити полотно і посипати борошном. Розкласти картопляне пюре у формі прямокутника середньої товщини, близько 1,5 см. Рівномірно розподілити начинку з капусти, цибулі та шкварок поверх пюре. За допомогою полотна акуратно скрутити рулет. Перенести його на деко, змащене олією, і відправити в розігріту до 180 градусів духовку. Запікати близько 30 хвилин, поки не з’явиться золотиста скоринка. Перед подачею нарізати рулет на порційні шматочки та подавати зі сметаною. Варіанти начинки для лежнів. Обсмажений на олії фарш з дрібно нарізаною цибулею. Дрібно посічений оселедець, перемішаний з білим хлібом, вершковим маслом, перцем і цибулею. Обсмажені з цибулею гриби. Відварені яйця із зеленню та вершковим маслом.
Картопля по-уланівськи
1 кг картоплі (невеликої), 100 мл олії для заправки + 500 мл для смаження, 8-10 зубчиків часнику, сіль.
Картоплю нарізати четвертинками, просушити її паперовими рушниками. У чавунному казані добре розігріти олію. Обережно опустити у неї картоплю і смажити до рум’яності. Часник подрібнити, змішати з сіллю. Додати олію і ретельно перемішати. Викласти картоплю на тарілку за допомогою шумівки та рясно залити часниковою заправкою. Накрити кришкою і залишити насичуватися смаками протягом 1-2 хвилин.