Російські пропагандисти після мовчання під час рейду власника ПВК “Вагнер” до москви знов активізувались, намагаючись звинуватити “західних ворогів”.
Фейки про мятеж Пригожина для західних ЗМІ
Як повідомляє Центр протидії дезінформації, американський експерт Скотт Ріттер заявляє, що «Марш справедливості» пригожина був співпрацею ПВК «вагнер», української розвідки та Заходу, а сам Євгеній Пригожин виконує завдання іноземних служб.
«Вони завербували Пригожина. Я не сумніваюся, що євген пригожин працює на іноземні спецслужби, виконуючи їхнє завдання. Це завдання полягає в тому, щоб розвалити уряд володимира путіна».
Ще раніше Ріттер для YouTube-каналу Judging Freedom говорив, що рейд Пригожина «це узгоджені зусилля між «вагнером», українською розвідкою та їхніми західними спонсорами, зокрема британцями… У мене немає жодних сумнівів, що є. пригожин працює за дорученням іноземних спецслужб для того, щоб розвалити уряд росії».
Щодо “агента впливу”, то колишній офіцер, про якого йде мова, Скотт Ріттер, відомий поширенням фейкових новин, крім того, його засудили до тюремного ув’язнення за розбещення неповнолітніх.
Раніше сайт “Є” спростовував фейк, який поширював Ріттер, що нібито Польща та Румунія направили війська в Україну.
Нагадаємо, що 23 червня Пригожин звинуватив міноборони рф в атаці позицій його найманців і оголосив про марш “на москву”. Путін назвав це зрадою і “ударом” в спину, проти найманця порушили кримінальну справу за фактом заклику до збройного заколоту і його організації. Йому загрожувало покарання у вигляді тюремного ув’язнення на термін від 12 до 20 років. Увечері 25 червня стало відомо, що Пригожин провів переговори з Лукашенком і вони вирішили не розв’язувати “криваву бійню”. Незабаром у прес-службі кремля оголосили, що кримінальну справу буде закрито, а Пригожин “піде в Білорусь”. Також москва пообіцяла, що “вагнерівців” не переслідуватимуть.
Після цього, в росії розпочали кампанію з поширення дезінформації щодо цих подій і намагаючись перевести акценти нібито на анонімних західних ворогів. Хоча конфлікт Пригожина та керівництва рф – це внутрішній конфлікт в росії.
Українець знищив радянський пам’ятник у Польщі – фейк
У польському сегменті Інтернету користувачі мережі, а також телеграм-канали поширюють фото зруйнованого пам’ятника та заявляють, нібито етнічний українець зніс його через «радянську символіку». Сам пам’ятник встановили на честь польських партизанів, які воювали проти нацистів.
Але інформація про те, що до знищення пам’ятника причетний українець – це фейк, пише видання “Вокс Чек”.
Адже кам’яний обеліск знесли на підставі рішення губернатора. До того ж пам’ятник увічнював місце битви та не був могилою.
Пам’ятник розташований біля села Островите, на території Возіводської лісової інспекції в Польщі. За словами лісового інспектора, пам’ятник прибрали на підставі рішення Поморського воєводи Даріуша Дреліха від 7 листопада 2022 року. Також видання прикріпило документ із постановою про знесення пам’ятника.
У постанові зазначають, що кам’яний обеліск встановили на честь парашутистів Війська Польського та партизанів групи «Волга». Також у документі вказують, що пам’ятник зносять на підставі дії закону «Про заборону пропаганди комунізму чи іншого тоталітарного ладу за допомогою назв громадських будівель, споруд та обладнання» від 2017 року. Згідно з висновком Інституту національної пам’яті, обеліск символізував пам’ять про комуністичних партизанів, які перебували під радянським командуванням і не входили до складу загальних Збройних сил Польщі.
Окрім цього, додають, що пам’ятник встановили на місці, де відбулася сутичка між польськими й радянськими партизанами та німецькими військами. Однак немає точних даних про загиблих у битві. Експерти схиляються до того, що в бою на боці партизанів було лише двоє поранених (із 20 учасників бою). Отже, обеліск увічнює місце бою та не є могилою.
Фейковий сюжет під брендом телекомпанії Al Jazeera
Пропагандисти створили черговий фейковий сюжет, який видали від імені міжнародної телекомпанії Al Jazeera, пише видання Stop Fake.
Так в мережі з’явився відеосюжет із символікою телеканалу Al Jazeera, в якому начебто аналізуються коментарі українців у соцмережах щодо загибелі батискафу «Титан». У сюжеті стверджується, що українці нібито масово звинувачують пасажирів Титану в марнотратстві, стверджуючи, що витрачені на екскурсію гроші потрібно було передати на допомогу Україні.
Сама компанія спростувала інформацію про те, що цей сюжет було створено її кореспондентами. Представник телекомпанії заявив, що відео, як і інформація в ньому, є підробленим і було сфабриковано третьою стороною.
Про те, що зазначений ролик не має жодного стосунку до Al Jazeera,йдеться на офіційній сторінці компанії у Twitter.
Нагадаємо, що “Сайт “Є” неодноразово писав, що пропагандисти поширюють сфабриковані проросійські публікації, які видають за репортажі відомих агентств BBC, CNN і DW.
Чергова фейкова обкладинка
Проросійські телеграм-канали поширюють фейкову обкладинку французького журналу Charlie Hebdo, на якій Президент України Володимир Зеленський тримає загиблого з підводного човна «Титан», щоб той перерахував гроші на допомогу Україні.
Про цей фейк написав “Центр протидії дезінформації”.
Однак, насправді номеру з такою обкладинкою не існує. Це можна перевірити на офіційному сайті видання. Так, випуск журналу виходив 21 червня під номером 1613, тоді як на фейковій обкладинці вказано номер 1614 від 23 червня, але такого номеру не було.
За даними ЦПД, подібними фейками ворог намагається дискредитувати владу України.
Раніше сайт «Є» писав, що пов’язані з росією медіа почали тиражувати фейкову обкладинку французького тижневика Courrier International, на якій нібито зображено президента України Володимира Зеленського, який зі словами «Україні потрібніше» викрадає Великдень у французів.