Після роз’яснень лікарки-дієтологині, гастроентерологині вищої категорії, кандидатки медичних наук Людмили Онищук, яка у № 43 «Сімейної газети» розповідала про кислотно-лужний баланс, чимало наших читачів звернулися до редакції з запитаннями, як закислювати організм та що робити, якщо він перезалужнений, а також які препарати можуть залужнювати організм. Відповісти на ці запитання ми знову попросили цю ж лікарку.
– Людмило Олександрівно, які найефективніші способи підвищення кислотності організму?
– Перше. Слід ретельно та повільно пережовувати їжу, щоб найменші частинки могли об’єднатися з соляною кислотою і сприяти повноцінному травленню. Бо великі шматки їжі, ковтання «як качка» не можуть та не встигають обробитися достатньо добре соляною кислотою, ферментами підшлункової залози, жовчного міхура. Друге – вода з лимоном. Втім, якщо при цьому з’являються неприємні відчуття в животі, це означає, що є пошкодження слизової оболонки, в такому разі потрібно працювати із заживленням слизових шлунково-кишкового тракту. Взагалі ж лимон стимулює виділення соляної кислоти. Він може нормалізувати рН, але не кардинально змінювати в кислий чи лужний бік. До води з лимоном можна додавати трохи імбиру та солі, особливо ввечері, це допоможе як налагодити рН, так і простимулювати на ранок виділення жовчі. Третє – яблучний оцет, він багатий на корисні речовини та електроліти. Починати слід з мінімальних доз: половини чайної ложки на склянку води, приймати близько місяця, це позбавить здуття, закрепу, відчуття важкості після їжі. Четверте — мінеральні хлоридні води (Миргородська, Куяльник). По-п’яте, треба уникати дефіциту натрію (робота з психоемоційним станом, стресом, наднирниками), цинку (рекомендую вживати цинк піколінат після їди, для відновлення слизових). Ефективний також сік сирого буряка. Адже він не тільки стимулює вироблення соляної кислоти в шлунку, а й добре впливає та судинний тонус, регулюючи артеріальний тиск. Його треба з обережністю приймати людям з тенденцією до зниженого тиску. Рекомендовано чайну ложку соку буряка та 4-5 чайних ложок води приймати перед їдою за 15 хвилин. Також можна приймати бетаїн пепсин. Починати з мінімальних доз перед їдою. Рекомендовано включити в раціон буряк, броколі, молюски, шпинат та інші листові овочі; цільнозернові каші. Регулярно пити кислі овочеві, ягідні і фруктові соки. Але, підвищуючи кислотність. обов‘язково звертайте увагу на рівень білка, сечовини в крові, загальне самопочуття, характер випорожнень.
– А які причини залужнення організму?
– Велику роль відіграє стрес. Адже підвищена функція наднирників виводить кислоту і вивільняє ключові елементи – кальцій, калій, натрій, магній. Не останню роль відіграють антибіотики, при яких гине значна кількість лактобактерій, що виділяють молочну кислоту для підтримки рН балансу кишківника. Гіпоацидність – це стан, при якому знижується рівень соляної кислоти (HCl) у шлунку. Кожних десять років в нашому організмі знижується кислотність шлунка. Психічні розлади, такі як анорексія (повна відмова та несприйняття їжі) і булімія (переїдання) призводять до частих блювань, які в свою чергу виводять з організму електроліти, необхідні для нормального рН балансу. Цей стан називається зневодненням. Парадоксально, але споживання великої кількості води вимиває електроліти.
– А які препарати впливають на залужнення?
– Сечогінні та комбіновані від тиску при тривалому використанні виводять ключові мікроелементи, що утримують рН баланс: натрій, калій, магній, кальцій. А також антациди (наприклад гавіскон, альмагель, маалокс тощо), інгібітори протонної помпи (наприклад омепразол, нольпаза), н2 гімтаміноблокатори (ранітидин, фамотидин) не тільки при тривалому застосуванні залужнюють рН, але кардинально впливають на склад мікрофлори кишківника, рівень кальцію в організмі, що може призводити до появи синдрому подразненого кишківника, болю в кістково-суглобовому апараті.