Сьогодні багато людей замислюються про здорове харчування, адже від цього залежить і здоров’я загалом. Багатьох цікавить питання, чи можна пити воду під час їди. Адже розповсюджена думка, що якщо під час чи після прийому їжі випити води, то вона розтягне шлунок і перешкоджатиме травленню. Так це чи ні, ми попросили розповісти гастроентерологиню з Івано-Франківська Аллу Курилець.
– Спершу згадаємо фізіологію та анатомію, – каже Алла Анатоліївна.–

- Їжа потрапляє в ротову порожнину, де ми її ретельно пережовуємо. Вона змішується зі слиною, яка має всі ферменти для кращого перетравлення їжі. У шлунку шлунковий сік розщеплює їжу до хімусу – рідкого або напіврідкого стану. Випита рідина зволожує їжу і дуже швидко покидає шлунок. Надалі, у кишківнику, за справу беруться жовч, ферменти підшлункової залози — відбувається розщеплення й всмоктування корисних речовин, частина яких всмоктується в кровотік, а частина – у товстий кишківник. З рештків формуються калові маси і виводяться назовні.
– Існує думка, що вода розбавляє шлунковий сік і ферменти шлунку.
– А от і ні. Тому що наша травна система виробляє достатню кількість ферментів і шлункового соку, щоб утворився хімус.
– А вода не розтягує шлунок?
– Ні, тому що вона практично не змішується з їжею й швиденько повздовжніми складками шлунка переміщується в дванадцятипалу кишку, не змішуючись зі шлунковим соком. Натомість великі об’єми їжі можуть розтягнути шлунок. Це важливо знати тим, хто хоче схуднути. Тому і рекомендують вставати з-за столу трохи голодним, бо мозок отримує сигнал, що шлунок наповнений, із затримкою в 15–20 хвилин.
– Тобто їжу можна запивати водою?
– Так, але вода має бути кімнатної температури. Така вода не порушує травлення, підтримує природну температуру травного тракту. Шлунок і ферменти найкраще працюють за температури тіла, тому вода кімнатної температури — найближча до ідеальних умов для перетравлення. Також вода кімнатної температури не впливає на смакові рецептори: не «перебиває» смак їжі.