Болі в попереку можуть з’явитися з багатьох причин, і протягом життя практично кожен стикається з такою проблемою. Спровокувати біль можуть як спазми або розтягнення м’язів та зв’язок спини, так і серйозні захворювання хребта. Про причини болю у попереку, діагностику та методи лікування ми попросили розповісти ортопеда-травматолога обласної лікарні Владислава Кібіцького.
– Владиславе Аркадійовичу, які основні причини болю у попереку?
– Насправді причин дуже багато. Якщо проблеми виникають після важкої чи тривалої фізичної роботи, занять спортом, то може виникати м’язовий біль через перенавантаження. У такому разі людина не відчуває болю при натисканні на хребет, біль локалізується у м’язах. Такий біль лікують симптоматично, і він минає. Якщо ж біль відчувається при натисканні на хребці або віддає у ногу, потрібно шукати причини. А їх чимало. Це можуть бути протрузії чи кили (грижі) міжхребцевих дисків, артроз дуговідросткових суглобів, стеноз спинального каналу – стан, коли звужуються канали, де містяться спинний мозок і нервові корінці. Біль у попереку може спровокувати гіпертрофія жовтих зв’язок і структури хребта. Також такий стан може виникати через проблеми з крижово-клубовими з’єднаннями або з кульшовими суглобами.
– Біль у попереку може свідчити і про хвороби, не пов’язані з опорно-руховим апаратом, приміром, захворювання нирок?
– Тоді симптоматика інша, зокрема доєднується дисфункція сечостатевої системи. Тому важливо вчасно звернутися до лікаря, щоб правильно встановити діагноз і почати лікування.
– При болях у попереку найперше, що ми робимо, це втираємо гель чи мазь, обмотуємо поперек теплою хусткою і чекаємо, коли біль мине.
– Справді, деколи такі дії допомагають. Якщо після розігріваючих процедур (зігріваючі гелі, тепла хустка, лазня чи сауна тощо) біль минає, це свідчить про спазм м’язів, які розташовані навколо хребта. При м’язовому болю таке лікування ефективне. Але якщо біль не минає, це свідчить про інші проблеми.
Періодичний біль у попереку виникає у 85-90 відсотків українців. За частотою звернень до лікаря біль у спині посідає друге місце після ГРВІ.
– Також часто люди звертаються до масажистів або до тих, хто може «вправити диски».
– Якісь агресивні маніпуляції, «вправляння» можуть не лише не допомогти, а й нашкодити. Масаж же може бути помічним, якщо біль спричинений м’язовим компонентом. Тому потрібно звернутися до лікаря і визначити причину болю.
– Яка діагностика?
– Насамперед – огляд лікаря. Надалі найчастіше призначають рентген, на якому здебільшого можна побачити лише кісткові структури. Найбільш достовірний метод обстеження патологій хребта – магнітно-резонансна томографія (МРТ), на якій видно і кісткові, і м’якотканинні структури. Електронейроміографія – метод обстеження нижніх кінцівок, при якому можна визначити провідність нервів, які відходять від хребта, чи немає їх пошкодження. А ось ультразвукова діагностика (УЗД) для поперекового відділу хребта малоінформативна.
– Яке лікування призначають?
– Якщо немає гострої патології, пропонуємо скоригувати спосіб життя, нормалізувати вагу тіла, виконувати спеціальні фізичні вправи, корисне плавання. Якщо цього недостатньо, призначається медикаментозна терапія: нестероїдні протизапальні препарати, міорелаксанти. Наступний етап – інтервенційний метод лікування – ін’єкції. Зазвичай під рентгенконтролем виконуються блокади в місце болю. Вони доволі ефективні, зменшують запалення, біль і набряк у спинномозковому каналі. Крім того, достатньо безпечні для пацієнта. Коли ці методи не допомагають, призначають операцію.
– Що слід робити, коли відчув біль у попереку?
– Найперше – перестати працювати, лягти і випити знеболювальне. Якщо біль турбує періодично, потрібно звернутися до лікаря і з’ясувати причину. Якщо біль нестерпний, по медичну допомогу потрібно звернутися одразу.
– Наскільки помічні гелі й мазі, яких в аптеках досить багато?
– Гелі поділяються на зігріваючі та знеболювальні. Їх можна використовувати як першу допомогу й допоміжний засіб при лікуванні. Але слід розуміти, що вони не можуть проникнути глибоко в тканини і місце болю. Зігріваючі корисні для пацієнтів з м’язовим компонентом. Такі засоби розігрівають, покращують кровопостачання і таким чином зменшують біль.
– А що потрібно для профілактики?
– Насамперед взяти за правило перед фізичною працею, особливо на городі, робити невеличку розминку. Якщо робота тривала, через кожну годину слід робити перерви. Корисно покращувати мобільність в поперековому відділі хребта: займатися йогою, плаванням, скандинавською ходьбою, виконувати вправи на розтяжку. Але все індивідуально, потрібно зрозуміти, що допомагає саме вам, тому важливо проконсультуватися з лікарем.